Dzisiejsza data: Wtorek, 5 Grudnia 2023 roku.
Użytkowników online: 18 osób
Odwiedzin ogółem: 974724 osób,[dzisiaj 2023-12-05: 37 osób, wczoraj 2023-12-04: 96 osób].
Kolędy, życzenia a przede wszystkim długie rozmowy i prezenty. Członkowie Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” im. prof. Jerzego Rubińskiego zasiedli przy wigilijnym stole. I jak zawsze towarzyszyli im przyjaciele. Wśród nich pierwszy raz Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza oraz wiceprezydenci Grzegorz Kulawinek i Mateusz Podsiadny i jak zawsze Andrzej Rogowski i Daniel Sztandera ze Stowarzyszenia „Samorządny Kalisz”.
Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła Jolanta Mancewicz, prezes Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza”. Przypomniała jak ważny jest świąteczny czas. I jak wiele chwil właśnie teraz poświęcamy bliskim. - Jeszcze kilka dni zanim czar świat na dobre ogarnie świat. Zanim każdy z nas w domowym zaciszu będzie dzielić się opłatkiem i życzyć najbliższym pomyślności. Jednak myślę, że bez naszego spotkania święta byłyby smutniejsze. Jak już mówiłam tez jesteśmy rodziną – nawet jeśli nie łączą nas więzi krwi, ale jest między nami nić sympatii, porozumienia. Wspólne cele i marzenia. Dlatego na kilka dni przed Bożym Narodzeniem od lat tak chętnie zasiadamy do wspólnego stołu by razem cieszyć się niezwykłością świąt – mówiła witając gości.
W Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza odbyła się LX sesja Rady Miasta Kalisza. Sesja miała wyjątkowy charakter, podczas obrad podsumowano VII Kadencję RMK, a także uroczyście podziękowano radnym za pracę na rzecz miasta przez ostatnie 4 lata.
Każdy z radnych otrzymał pamiątkowe podziękowania – Oto mija VII kadencja samorządu naznaczona wieloma wydarzeniami jakże cennymi dla każdego z nas, ale przede wszystkim dla mieszkańców najstarszego grodu w Polsce.
Wiele lat współpracowaliśmy w Radzie Miejskiej Kalisza. Przed tegorocznymi wyborami połączyliśmy siły i stworzyliśmy wspólne listy. Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza i Samorządny Kalisz razem ubiegają się o głosy kaliszan w jesiennych wyborach. W sumie o mandaty radnych 21 października powalczy 31 osób. Tradycyjne już mamy też jednego kandydata na prezydenta Kalisza. Jest nim Krystian Kinastowski.
Listy zarejestrowane. W czterech okręgach wyborczych o głosy kaliszan ubiegać będzie się 31 członków i sympatyków naszych Stowarzyszeń. Przed tegorocznymi wyborami samorządowymi połączyliśmy siły, tak jak robiliśmy to wiele lat w Radzie Miejskiej Kalisza i stworzyliśmy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSZYSTKO I SAMORZĄDNY ZGODNIE DLA KALISZA.
Nasze listy to połączenie samorządowego doświadczenia i wiedzy wynikającej z wieku z powiewem świeżości młodych ludzi i ich nowatorskim spojrzeniem na współczesny świat i problemy mieszkańców Kalisza.
Zbliżają się wybory samorządowe. Każda z osób ubiegających się o głosy mieszkańców Kalisza, będzie prowadzić kampanię. Najczęściej opartą na plakatowaniu zdjęciami ze swoim wizerunkiem. W najgorętszym okresie kampanii nasze miasto zaklejone jest plakatami.
Wieszane na drzewach, znakach drogowych, latarniach tworzą szpalery zasłaniające widoczność kierowcom, pieszym, zazwyczaj też pogarszają estetykę naszego miasta. Dodatkowo te wiszące dłużej, często są niszczone przez deszcz i chuliganów, co jeszcze bardziej oszpeca i zaśmieca miasto.
Grudzień to miesiąc szczególny – świąteczny, moment kiedy więcej czasu poświęcamy bliskim i czujemy wielką potrzebę spędzania czasu razem. Dlatego w przededniu Bożego Narodzenia członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” im profesora Jerzego Rubińskiego spotkali się na Wigilii. Były życzenia, kolędy i rozmowy o mijającym roku oraz planach na przyszłość. A na stole królowały tradycyjne świąteczne potrawy.
18 września 2017 roku mija 10 rocznica śmierci prof. Jerzego Rubińskiego. Profesor poprzez swoją pracę zawodową i bardzo aktywną działalność społeczną zapisał piękną kartę w historii miasta. Przyczynił się on do umocnienia pozycji Kalisza jako ośrodka akademickiego. Jego staraniom zawdzięczamy rozwój kaliskiej placówki UAM, która z Zakładu Nauczania Początkowego przekształciła się w Kolegium Pedagogiczno – Artystyczne, następnie w Instytut Pedagogiczno–Artystyczny, by od 1 września 2002 roku stać się samodzielnym Wydziałem Pedagogiczno–Artystycznym UAM.
Tłumy kaliszan wzięły udział w „Białej sobocie” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza” im. profesora Jerzego Rubińskiego w przychodni medycyny rodzinnej „Puls” przy ul. Polnej. W ciągu kilku godzin kilkaset osób skorzystało z możliwości zrobienia badań podstawowych i specjalistycznych, lekarskich konsultacji oraz porad dietetyka i rehabilitanta.
Czekanie na wizytę u specjalisty zazwyczaj trwa kilka jak nie kilkanaście tygodni. Stąd od momentu kiedy w Kaliszu pojawiły się „Białe soboty” te zawsze przyciągały tłumy. Tak ze względu na oferowane badania jak i specjalistów. W obecnej kadencji badania finansowane są przez Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza” przy wsparciu sponsorów. Jak pokazała ostatnia "Biała Sobota" warto je robić. Badania można było zrobić od godziny 9.00, ale już kilkadziesiąt minut wcześniej przed przychodnią stało ponad 100 osób – mówi Jolanta Mancewicz, prezes Stowarzyszenia.
Kilkadziesiąt osób, członków, przyjaciół i sympatyków Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” im. profesora Jerzego Rubińskiego kolejny już raz zasiadło do wspólnej Wigilii. Przy dźwiękach kolęd, łamiąc się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia i snuliśmy rozmowy o tym, co było, ale też planując przyszłość.
Wigilia Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” organizowana jest od wielu lat. Zawsze gromadzi spore grono osób i wprowadza nas w świąteczny klimat. Opłatek, życzenia, tradycyjne dania, kolędy, ale przede wszystkim rozmowy sprawiają, że rzeczy niezwykłe wysuwają się na pierwszy plan. - Radością naszego życia są bliscy ludzie.
Słowa uznania za wiele lat wytrwałej pracy na rzecz najbardziej potrzebujących i podziękowania dla założyciela „Banku Chleba” oraz osób, które współpracują z Grzegorzem Chwiałkowskim i bezinteresownie wspomagają w charytatywnej działalności popłyneły od Zarządu Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” im. Prof. Jerzego Rubińskiego na zorganizowanej w dniu 19.10.2016 r. uroczystości z okazji 20-lecia organizacji.
Obecnie ze wsparcia „Banku Chleba” korzysta około 1000 Kaliszan, a zaczęło się w lipcu 1993 roku od organizowania przez Grzegorza Chwiałkowskiego sobotnich festynów dla dzieci niepełnosprawnych na przystani KTW.