Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza - Konferencja prasowa w sprawie realizacji programów profilaktycznych
KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE REALIZACJI PROGRAMÓW PROFILAKTYCZNYCH

Minęło 100 dni rządów ekipy Grzegorza Sapińskiego. Niestety z przykrością stwierdzamy, że w tym czasie nie podjęto żadnych decyzji dotyczących kontynuacji programów profilaktycznych, które z inicjatywy Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”, były realizowane w ostatnich latach. Z niepokojem patrzymy też na realizacje zdań wybranych przez kaliszan w ramach wprowadzonego w ubiegłym roku budżetu obywatelskiego. Wśród trzynastu wskazanych przez mieszkańców projektów były dwa zaproponowane przez nasz klub – program wykrywania nowotworu jelita grubego i zakup samochodu dla Banku Chleba. Naszymi obawami podzieliliśmy się w czasie konferencji prasowej, która była też oceną stu dni obecnej kadencji samorządu.

Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza - Konferencja prasowa w sprawie realizacji programów profilaktycznych

Profilaktyka i zdrowie od początku były najbliższe Stowarzyszeniu Wszystko dla Kalisza. Nasi radni, od momentu wejścia do Rady Miejskiej, wnioskowali, opiniowali i proponowali rozwiązania, które miały na celu poprawę zdrowia mieszkańców Kalisza. Stawialiśmy na profilaktykę. Dlatego wiele lat temu zainicjowaliśmy stworzenie miejskiego programu profilaktycznego, który w ostatnich latach był nasza dumą, ale i pozytywnie ocenianą przez kaliszan inicjatywą. Równie popularne były Białe Soboty, które zawsze przyciągały tłumy mieszkańców osiedla, na którym się odbywały. Niestety z niecierpliwością przyglądamy się realizacji programów profilaktycznych w tym roku.

Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza - Konferencja prasowa w sprawie realizacji programów profilaktycznych

- Jest koniec pierwszego kwartału a nadal nie ma realizacji tych projektów - mówił w czasie konferencji Jacek Konopka, radny „Wszystko dla Kalisza” obecnej kadencji i były wiceprezydent Kalisza, który przez 8 lat był odpowiedzialny za sprawy społeczne w tym zdrowie, które jest jednym z zadań własnych samorządu. – W budżecie miasta jest na ten cel zarezerwowanych 400 tysięcy złotych. Prezydent Grzegorz Sapiński zapowiadał, że będą zmiany w budżecie. Nas te słowa zaniepokoiły i obawiamy się, że mogą one dotyczyć właśnie profilaktyki i zmniejszenia środków na ten cel.

W ubiegłym roku w Kaliszu było realizowanych 7 programów profilaktycznych, 4 programy edukacyjne, 2 akcje szczepień – m.in. zaszczepiono wszystkie dzieci w kaliskich żłobkach przeciwko meningokokom. Od 2011 do 2012 roku z badań i konsultacji profilaktycznych skorzystało prawie 28 tysięcy kaliszan a w Białych Sobotach uczestniczyło ponad 22,5 tysiąca mieszkańców miasta.

Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza - Konferencja prasowa w sprawie realizacji programów profilaktycznych

- W ubiegłym roku to 7 tysięcy osób, które sprawdziły swoje zdrowie dzięki badaniom profilaktycznym i ponad 8 300 mieszkańców, którzy spotkali się z lekarzami i specjalistami w czasie Białych Sobót. W minionych latach o tej porze znaliśmy harmonogram realizacji wszystkich programów. W tym wszystko idzie opornie. Wiem, że ogłoszono konkurs na realizację programu wczesne wykrywanie chorób płuc i mammografie. Pierwszy nie cieszył się zainteresowaniem wśród placówek zdrowia. Udało się wyłonić wykonawcę na badania piersi - wyjaśniała Jolanta Mancewicz, radna Rady Miejskiej Kalisz i prezes Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”. – Mieszkańcy pytają nas kiedy i jakie programy ruszą. Niestety nie wiemy, co im odpowiadać. Radzimy by czekali i sprawdzali stronę Urzędu Miasta.

W minionych latach kaliszanie mili do wyboru programy wczesnego wykrywania raka piersi, chorób płuc, wykrywania chorób tarczycy, chorób układu krążenia, schorzeń kręgosłupa czy wykrywania raka prostaty. Uznaniem cieszył się program związany z medycyną sportową dla dzieci i młodzieży i darmowe szczepienia dla najmłodszych kaliszan.

Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza - Konferencja prasowa w sprawie realizacji programów profilaktycznych

- To nie były przypadkowe programy. One uzupełniały ofertę Narodowego Funduszu Zdrowia oraz odpowiadały na potrzeby mieszkańców, którzy sami zgłaszali propozycje w naszych gabinetach. Część programów wprowadzaliśmy dzięki naszym obserwacjom zdrowia mieszkańców – wyjaśnił Mirosław Gabrysiak, lekarz rodzinny i radny Stowarzyszenia „Samorządny Kalisz”. – Nie chcę nikogo straszyć, ale jak ważne są badania profilaktyczne, w tym te realizowane w Kaliszu, pokazują statystyki. Pierwszą przyczyną zgonów są choroby układu krążenia, drugą nowotwory a trzecią choroby układu oddechowego. Na te rocznie umiera prawie 50 tysięcy osób, to połowa naszego miasta. Nowotwory płuc to 24 tysiące zgonów. To nie tylko badania, ale też nauka dbania o zdrowie. Przy profilaktyce chorób układu krążenia, oprócz zdjęcia lekarz rozmawiał także o zgubnych skutkach palenia papierosów i przekonywał do rzucenia nałogu. Statystyki pokazują, że takie działania mają sens.

Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza - Konferencja prasowa w sprawie realizacji programów profilaktycznych

Brak informacji dotyczących uruchomienia programów profilaktycznych w tym roku to jedna z niepokojących nas kwestii. Druga dotyczy realizacji projektów wybranych przez kaliszan w ramach budżetu obywatelskiego. Grzegorza Sapińskiego w czasie kampanii wyborczej podkreślał, że to mieszkańcy naszego miasta powinni w części decydować o tym na, co wydawane są pieniądze. Teraz okazuje się, że wybrane przez kaliszan projekty czekają a data rozpoczęcia ich realizacji jest bliżej nieznana. Radni oraz członkowie Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” takiej informacji wyczekują z ciekawością. Sami zaproponowaliśmy dwa projekty – wczesnego wykrywania raka jelita grubego za 100 tysięcy złotych oraz zakup samochodu dla „Banku Chleba” o wartości 120 tysięcy złotych - wspieraliśmy też pomysł przekazania pieniędzy na budowę skyparku. Wszystkie one zostały wskazane przez kaliszan jako te, które powinny być zrealizowane w tym roku. Jednak kiedy? Tego nie wiemy.

Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza - Konferencja prasowa w sprawie realizacji programów profilaktycznych

- Złożyłam nawet interpelację z pytaniem kiedy ruszy program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Odpowiedź była krótka i zdawkowa. Dowiedziałam się jedynie, że został powołany zespół lekarzy, na czele z radnym „Wspólnego Kalisza” Piotrem Lisowskim, który będzie opiniować programy profilaktyczne. Ten jednak został wskazany przez kaliszan. W budżecie są zarezerwowane na to pieniądze - wyjaśniła Anna Ziemba, radna Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” - Dlaczego tak uparłam się na to badanie? Daje ono miarodajny wynik a nie jest refundowane przez NFZ. Nie ma go też w pakiecie onkologicznym. Badanie kosztuje 20 złotych. Za 100 tysięcy można przebadać sporą grupę kaliszan. Zwlekanie z wprowadzeniem tego projektu to działa na niekorzyść mieszkańców, którzy sami pokazali, że zdrowie jest dla nich ważne.

Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza - Konferencja prasowa w sprawie realizacji programów profilaktycznych

Na informację kiedy zacznie być realizowany budżet partycypacyjny czekamy także ze względu na drugi projekt czyli zakup nowego samochodu dla „Banku Chleba”. Organizacja w tym momencie korzysta z 11 letniego pojazdu, który ma ponad 300 tysięcy kilometrów przebiegu. Bez sprawnego samochodu „Bank Chleba” nie jest wstanie funkcjonować.

- Jak nie będzie tego samochodu to automatycznie darczyńcy nie będą mi przywozić produktów, które rozdaję moim podopiecznym – wyjaśnił Grzegorz Chwiałkowski, radny „Wszystko dla Kalisza”. – Codziennie o 6 rano ruszam do piekarzy, ogrodników, zakładów wędliniarskich czy fabryk produkujących jedzenie i zwożę produkty, które oni przekazują podopiecznym „Banku Chleba”.

100 minionych dni to według naszego Stowarzyszenia czas, który nie zaowocował żadnymi działaniami. Brak jest też jasnych informacji o konkretnych planach na przyszłość.

 Wyświetlany: 3665 razy