Kolejne punkty programu wyborczego, a także kolejną grupę kandydatów na radnych zaprezentowało na piątkowej konferencji prasowej Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza”. Tym razem udział w spotkaniu wzięły władze Stowarzyszenia: Jolanta Mancewicz i Jacek Konopka, a także: Joanna Walczak – dziennikarz, kulturoznawca, Wiesław Grochowina – trener klubu Tornado i menedżer, Wiesław Rządek – inżynier drogownictwa, Stanisław Janiak – kierownik Cmentarza Komunalnego i Mariusz Pluciński – lekarz chorób dziecięcych. Każdy z nich mówił o własnych zainteresowaniach i związanych z nimi elementami programu wyborczego.
Ponieważ konferencja odbyła się tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, Stanisław Janiak mówił o problemach Cmentarza Komunalnego, o zainteresowaniu kaliszan kolumbarium. Zapraszał też do udziału w tradycyjnej, pierwszolistopadowej kweście na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy.
Wiesław Rządek, od lat związany z drogownictwem mówił o konieczności wprowadzenia wieloletniego programu modernizacji kaliskich mostów.
- Wiem, że odbywają się przeglądy techniczne, że odbywają się ekspertyzy po to, by ustalić obiekty konieczne do remontu czy przebudowy. Jako radny chciałbym zajmować się tą tematyką. Mam ku temu wieloletnie doświadczenie w budowie i przebudowie dróg, lotnisk i mostów. Chcę zabiegać np. o to, aby nasze mosty otrzymały efektowne oświetlenie w technologii LED – tak, jak to się dzieje w nowoczesnych miastach – mówił Wiesław Rządek.
Obecny na konferencji Jacek Konopka, wiceprezes Stowarzyszenia i wiceprezydent Kalisza podsumował działania na rzecz pomocy społecznej, podejmowane przez minione 4 lata.
- Wiele inwestycji w tym czasie zrealizowaliśmy. Bardzo dbaliśmy o Dom Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej. Tam został przeprowadzony gruntowny remont, wymieniona też została jedna z wind. Zamontowano windy we wszystkich przychodniach. 3 z kaliskich przychodni otrzymały docieplenie ścian, obecnie trwa wymiana dachu na budynku przy ul. Śródmiejskiej. Lada moment uruchomiony będzie rodzinny dom dziecka, liczymy że w przyszłości będzie ich więcej. W nowym budynku KTBS-u przy ul.Prostej powstanie rodzinkowy dom dziecka – tam 10 wychowanków powinno znaleźć swoje miejsce. W tej kadencji nie tylko tworzyliśmy nowe jednostki, ale również je likwidowaliśmy. Przestała istnieć izba wytrzeźwień, a miasto zaoszczędziło na tym milion złotych rocznie. Przed nami jeszcze kwestie docieplenia żłobków, dalsze remonty w DPS-ie, a także bieżące dbanie o tą grupę mieszkańców, która nie potrafi sobie sama poradzić. W MOPS-ie powstają stanowiska doradców rodziny, którzy pracując w terenie będą przeciwdziałać tym najbardziej niepożądanym zjawiskom, które w rodzinach się spotyka – wyjaśniał Jacek Konopka.
Z kolei Joanna Walczak mówiła o potrzebie budowy placów zabaw na każdym kaliskim osiedlu, a także o promocji miasta.
- Oprócz mostów mamy w Kaliszu bardzo dużo kościołów. To obiekty sakralne, w których znajdują się prawdziwe perełki, o których kaliszanie nie wiedzą. Tym należy się chwalić i przyciągać tutaj turystów – przekonywała.
- Musimy również myśleć o przyszłości zdrowotnej naszych najmłodszych mieszkańców – argumentował lekarz Mariusz Pluciński - Z coraz większą częstotliwością dzieci trafiają do naszych przychodni. Zdarza się jednak, że brakuje środków na wykonywanie specjalistycznych badań, dlatego chcielibyśmy kontynuować programy profilaktyczne dla naszych mieszkańców. Potrzebny jest program wczesnego wykrywania guzów jamy brzusznej i wczesnego wykrywania białaczek. Od 2007 roku stawka od NFZ-u na pacjenta nie wzrosła do chwili obecnej – jest to 8 złotych brutto miesięcznie na leczenie pacjenta, diagnostykę, na utrzymanie przychodni i personelu. Programy profilaktyczne finansowane przez miasto są i dla pacjentów i dla lekarzy bardzo znaczącą pomocą. Nie można z tego rezygnować – wyjaśniał.
Temat sportu poruszył natomiast Wiesław Grochowina.
- Podczas kampanii wyborczej pada wiele słów, deklaracji, czasem również cudownych recept, bo na sporcie każdy się zna. Niemniej jest to materia dość skomplikowana. Jako działacz sportowy mogę stwierdzić, że cudownych rozwiązań tu nie ma. W sferze moich zainteresowań jest sport wyczynowy. Z tym nie jest tak źle – w sporcie młodzieżowym jesteśmy na 25 miejscu w kraju, mamy drugie miejsce w Wielkopolsce, zaraz po Poznaniu. Niemniej zawsze można coś udoskonalić. System sportu w Kaliszu jest mało efektywny – infrastruktura znacznie się poprawiła, brakuje jednak strategii rozwoju sportu, ciągłości procesu szkolenia. To sprawi, że sport będzie wizytówką miasta – mówił.
Podczas systematycznych konferencji prasowych Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza” prezentowało kolejne punkty swojego programu wyborczego. Wkrótce przedstawi cały dokument dotyczący planu działania na lata najbliższe.