Profilaktyka w mieście - http://wdk.kalisz.pl
PROFILAKTYKA W MIEŚCIE

Z dziennikarzami spotkali się: Jacek Konopka, wiceprezydent Miasta Kalisza, Jolanta Mancewicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza, Mirosław Gabrysiak, radny, lekarz rodzinny, Anna Zięba, lekarz rodzinny oraz Robert Lis, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.


Profilaktyka w mieście - Konferencja prasowa wdk - http://wdk.kalisz.pl

Kaliscy pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną. Zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej zgodnie z umową z NFZ dostępne są dla pacjentów między godziną 8.00 a 18.00. W innych godzinach oraz w dni świąteczne w razie nagłego zachorowania kaliszanie mogą korzystać z dyżurów lekarskich przychodni przy ul. Polnej oraz ze świadczeń ambulatoryjnych w siedzibie Pogotowia Ratunkowego (dodatkowa umowa dotyczy pacjentów NZOZ Medix oraz NZOZ Polmed przy ul.Górnośląskiej).

Miasto Kalisz od kilku lat realizuje programy profilaktyczne, co roku poszerzając ich ofertę o następne i zwiększając przeznaczone na to środki. Wśród 13 tegorocznych programów znalazło się 10 diagnostyczno-konsultacyjnych i trzy edukacyjne. W bieżącym roku nakłady finansowe na ich realizację wyniosły 411 700zł, w sumie przez ostatnie cztery lata wydano na ten cel 1 440 000zł.

Jacek Konopka porównał wydatki na programy profilaktyczne Kalisza z ościennymi samorządami: w tym roku w Ostrowie Wlkp. na programy profilaktyczne wydano 85 000zł, w Sieradzu 80 000zł, w Lesznie 368 000zł (z tej kwoty sfinansowano również szczepionki przeciw HPV dla dziewcząt).


Profilaktyka w mieście - Konferencja prasowa wdk - http://wdk.kalisz.pl

W ciągu ostatnich czterech lat (2007-2010) samorząd wydał też ponad 1 mln zł na dofinansowanie szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Perzyny (zakup aparatury i sprzętu medycznego) oraz Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy (zakup aparatu małoobrazkowego rtg na wyposażenie ambulansu rtg ), który realizuje miejski program wczesnego wykrywania chorób płuc u kobiet i mężczyzn.

Realizowane przez miasto programy profilaktyczne rozpoczynają się diagnozą, a kończą, w razie nieprawidłowych wyników badań, skierowaniem do leczenia specjalistycznego w poradniach lub szpitalach. Miasto wypełnia obowiązek dbania o zdrowie mieszkańców zajmując się profilaktyką, nie może jednak zastąpić NFZ, którego rolą jest leczenie.

Badania pod kątem raka piersi dla kobiet w wieku 50-69 lat przeprowadzane w Mammobusie są wykonywane w ramach umowy z NFZ. Do samorządu należy tylko wskazanie miejsca przed dla mammobusu, bez konieczności ponoszenia kosztów badań. Badania dla pacjentek są bezpłatne, a w przypadku nieprawidłowego wyniku również dalsze badania diagnostyczne w Poznaniu są realizowane bezpłatnie.

- Likwidacja Poradni K przy ul. Browarnej nastąpiła 10 lat temu, w roku 2000, ponieważ gabinet nie spełniał określonych wymogów. Zarówno przy wyborze lekarza POZ, jak i specjalistów, rejonizacja nie obowiązuje, dlatego też kobiety wcześniej korzystające z tej poradni mogą skorzystać choćby ze znajdujących się kilkaset metrów dalej gabinetów w przychodni przy Rogatce - oświadczyła Jolanta Mancewicz.

Konferencję zorganizowano w odpowiedzi na zarzuty, jakie na jednym z wcześniejszych spotkań z dziennikarzami przedstawili eksperci Platformy Obywatelskiej.

- Miasto realizuje 13 programów profilaktycznych, nasze przychodnie czynne są do godz. 18.00, potem pacjenci również mają zapewnioną opiekę, mammobus przed ratuszem to akcja finansowana przez NFZ. Wszystkie zarzuty postawione w tym zakresie miastu mijają się z prawdą , są nieprawdziwe i krzywdzące – skomentował wiceprezydent Jacek Konopka.

Jolanta Mancewicz podsumowała: - Odnoszę wrażenie że zarzuty Platformy Obywatelskiej pod adresem miasta to element gry politycznej. A przecież to przedstawiciele tego ugrupowania piszą na plakatach wyborczych „Z dala od polityki”.


Profilaktyka w mieście - Konferencja prasowa wdk - http://wdk.kalisz.pl

 Wyświetlany: 3030 razy